Jesteś w: Af Portal / Aktualności / Felietony / Musimy cierpliwie poczekaćInfolinia_shrt

defensywnikierowcy.pl

 

Ankieta tygodnia
Czy powinno się zabronić wjazdu starszych wysokoprężnych aut do miast?
Tak, bo to one najbardziej zanieczyszczają środowisko.
Nie, nie idźmy śladem Niemiec.
Tylko wtedy, gdy nie spełniają żadnych norm emisji spalin.
2011-09-13

Musimy cierpliwie poczekać

Musimy cierpliwie poczekać

Aby zachęcić klientów do kupowania elektrycznych i hybrydowych aut, nieraz dwukrotnie droższych od takich samych z napędem spalinowym, rządy różnych krajów imają się przeróżnych zachęt.

Jedni zwalniają takie samochody z podatku VAT i akcyzy, cena leci wówczas z impetem w dół. Inni, ci biedniejsi, ograniczają się do bezpłatnego korzystania z parkingów i autostrad. Sposobów na zachętę jest wiele, podobnie jak przy łapaniu ryb. Premier Pawlak, przy okazji otwarcia wystawy elektrycznych aut w Warszawie podpowiedział, że warto zainteresować się w Polsce leasingiem konsumenckim z ostatnią, wysoką ratą. Nieśmiało wspomniał też coś o zniesieniu akcyzy na pojazdy elektryczne, ale chyba sam w to nie wierzy, bo szybko temat uciął.
Z tymi pojazdami sprawa jest trudna. Niemal do perfekcji opanowaliśmy budowę silników elektrycznych i zarządzającej nimi elektroniki. Są tak sprawne jak nigdy przedtem, wykonane z takich materiałów, o jakich nam się nie śniło. Litowo-jonowe baterie to konstrukcje niemal kosmiczne i nieprawdopodobnie drogie. To za ich sprawą cały rachunek ekonomiczny przy zakupie elektrycznego pojazdu bierze w łeb.

Nie pozostaje nam nic innego, jak cierpliwie czekać. Nowe technologie pojawiają się nagle, całkiem nieprzewidywalnie. Bez taniego w produkcji akumulatora elektryczny samochód nie ma przyszłości, nawet gdyby prąd rozdawali za darmo.


Janusz Steinbarth

  • Currently 1 out of 5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rating: 1/5

Dziękujemy za Twóją ocenę!

Oceniałeś już tę stronę!

Twoja ocena została zmieniona. Dziękujemy!

Innowacyjna Gospodarka Autofederacja Unia Europejska