Jesteś w: Af Portal / Aktualności / Felietony / Za korektę zapłacą kierowcyInfolinia_shrt

defensywnikierowcy.pl

 

Ankieta tygodnia
Czy powinno się zabronić wjazdu starszych wysokoprężnych aut do miast?
Tak, bo to one najbardziej zanieczyszczają środowisko.
Nie, nie idźmy śladem Niemiec.
Tylko wtedy, gdy nie spełniają żadnych norm emisji spalin.
2012-01-05

Za korektę zapłacą kierowcy

Za korektę zapłacą kierowcy

Większa liczba punktów karnych i coraz wyższe mandaty z pewnością nie są receptą na zakorkowane ulice miast.

Owszem, bezwzględnie trzeba karać kierowców wyprzedzających pieszych na pasach (bo kończy się to dla nich często śmiercią) czy bezsensownie tamujących ruch na skrzyżowaniu, którego nie zdążyli opuścić na zielonych światłach. Ale czy jak się zapnie pasy to współuczestnicy ruchu drogowego poczują się bezpieczniej, raczej wątpię. Tak przy okazji wspomnę, że za niezapięte pasy zgodnie z nowym taryfikatorem otrzymamy cztery punkty karne, a za niezatrzymanie się przed znakiem "STOP" tylko dwa. Śmieszne, nieprawdaż?

W ciągu ostatnich kilkunastu lat wpuściliśmy do kraju kilka milionów samochodów, nie zastanawiając się specjalnie po jakich drogach będą jeździć, gdzie będą parkować i czy projektowana pół wieku temu infrastruktura drogowa jest w stanie zapewnić nam odpowiednie bezpieczeństwo.

Wychodzi na to, iż najprostszą i niewiele kosztującą metodą poprawy bezpieczeństwa jest podwyżka mandatów. Nie pierwsza i zapewne nie ostatnia. Gdyby jeszcze ta metoda przynosiła jakieś efekty poza zapełnianiem państwowej kasy. Nic z tego, w ostatnim kwartale 2011 roku liczba śmiertelnych wypadków drogowych w Polsce wzrosła, nie ubywa też jakoś pijanych kierowców i rowerzystów, których sprawy kończą się często w sądzie, a nie tylko na wypisaniu mandatu. Zatem do następnej korekty w taryfikatorze.


Janusz Steinbarth

  • Currently 0 out of 5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5

Dziękujemy za Twóją ocenę!

Oceniałeś już tę stronę!

Twoja ocena została zmieniona. Dziękujemy!

Innowacyjna Gospodarka Autofederacja Unia Europejska