Jesteś w: Af Portal / Aktualności / Porady / Auto z drugiej rękiInfolinia_shrt

defensywnikierowcy.pl

 

Ankieta tygodnia
Czy powinno się zabronić wjazdu starszych wysokoprężnych aut do miast?
Tak, bo to one najbardziej zanieczyszczają środowisko.
Nie, nie idźmy śladem Niemiec.
Tylko wtedy, gdy nie spełniają żadnych norm emisji spalin.
2011-08-02

Auto z drugiej ręki

Auto z drugiej ręki

Decydując się na kupno samochodu, wiele osób staje przed dylematem: kupić nowy samochód z gwarancją czy też z pewną już historią, czyli używany.

W przypadku kupna nowego auta jest to sprawa dość prosta. Wybieramy markę, model oraz rodzaj silnika, udajemy się do salonu i dokonujemy transakcji związanej z jego zakupem.
Zupełnie inaczej ma się sprawa przy zakupie samochodu używanego tj. z drugiej ręki. Każdy, kto zdecydował się na zakup tego rodzaju pojazdu, powinien zdawać sobie sprawę na czyhające na niego niebezpieczeństwa. Związane jest to z faktem, że na rynku jest wyjątkowo duży wybór rozmaitych samochodów z różnych lat produkcji i w różnym stanie technicznym. W efekcie, w zróżnicowanej ofercie cenowej. Te najtańsze, to zazwyczaj sprowadzone z zagranicy, uszkodzone samochody po wypadku, które z racji zakresu uszkodzeń zostały wycofane z tamtejszego ruchu. Wielu naszych rodaków zainteresowanych jest zakupem tanich samochodów (często wraków) za niewielkie pieniądze, które po sprowadzeniu do Polski naprawiane są małym kosztem, bez zachowania prawideł sztuki, czyli bez uwzględnienia technologii naprawy producenta. Po nieprawidłowo wykonanym serwisie, auto może być podsterowne lub nadsterowne, a przez to niebezpieczne. Samochody po naprawie na tzw. „szparkę” trafiają na rynek i oferowane są jako "okazyjne i bezwypadkowe".
Po zakupie takiego auta, zwiedzeni jego wyglądem, już po niedługim czasie dowiadujemy się, że padliśmy ofiarą zwyczajnego oszustwa. Zazwyczaj nie możemy już znaleźć sprzedającego, a jeśli nawet nam się to uda, to odzyskanie pieniędzy jest długotrwałe lub wręcz niemożliwe. Dlatego przestrzegam: przy zakupie używanego samochodu od nieznajomej osoby, nie należy wierzyć w przypadkowe okazje, bo takie nie istnieją.

Należy pamiętać, że przy zakupie auta nie wolno kierować się emocjami i trzeba wykorzystać wszystkie dostępne środki do jego oceny, czyli wykonać jazdę próbną, dokonać przeglądu w stacji kontroli pojazdów lub Autoryzowanym Serwisie oraz zmierzyć grubość powłok lakierniczych. W przypadkach wątpliwych, sprawdzenie takie powierzyć profesjonalistom, łącznie z pomiarem płyty podłogowej. Zlecenie badania profesjonaliście uchroni nas przed poważnymi kłopotami w przyszłości.
Decydując się na zakup używanego auta, sugeruję pojazdy do trzech lat - z uwagi na największą w tym czasie utratę ich wartości, dochodzącą nierzadko do 60% ceny nowego pojazdu. Tym samym, wydajemy więc znacznie mniej pieniędzy za stosunkowo młody i sprawny samochód. Niestety, takich okazji jest niewiele, a oferowane na ryku wtórnym pojazdy mają z reguły więcej niż 5 lat.
Niektórzy kierowcy przekonani są, że nawet samochód kilkunastoletni z powodzeniem może sprawować się nienagannie. Mają rację, pod warunkiem, że wcześniej nie uległ wypadkowi i był eksploatowany zgodnie z zaleceniami producenta.

Kupując samochód używany koniecznie należy zwrócić uwagę na jego przebieg w stosunku do zużycia (np. wytarcia) części takich jak kierownica, gałka dźwigni zmiany biegów, nakładki na pedałach, jak również poszycie siedziska i oparcia fotela kierowcy.
W szacowaniu rocznego przebiegu przyjmuje się dla pojazdów osobowych poziom 10-15 tys. km dla indywidualnych użytkowników oraz 30-50 tys. km dla pojazdów firmowych. Ustalenie, czy przebieg oferowanego pojazdu jest adekwatny do zużycia poszczególnych części, można samemu ocenić po uprzednim obejrzeniu kilkunastu podobnych pojazdów. Zjawisko cofania liczników samo w sobie nie nosi znamion przestępstwa do chwili, kiedy przy sprzedaży samochodu o tym fakcie nie został poinformowany nabywca.
Niezwykle pomocnym w szukaniu wymarzonego pojazdu jest internet. Przed kupnem zatem, polecam skorzystać z wyszukiwarek internetowych, chociażby w celu zapoznania się z opiniami innych użytkowników, jak również zdobycia informacji dotyczących eksploatacji pojazdu, dostępu części zamiennych, ich cen, czy też jakości świadczonych usług przez serwisy, a także komisy.

Reasumując, zakup auta z drugiej ręki jest opłacalny w porównaniu do ceny nowego. Jednak, róbmy to w sposób przemyślany, spokojny i nie kierujmy się emocjami. Tylko wówczas będziemy zadowoleni z naszej decyzji.

Andrzej Rudnicki


  • Currently 3 out of 5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rating: 3/5

Dziękujemy za Twóją ocenę!

Oceniałeś już tę stronę!

Twoja ocena została zmieniona. Dziękujemy!

Innowacyjna Gospodarka Autofederacja Unia Europejska