Jesteś w: Af Portal / Aktualności / Porady / Bezpieczeństwo pieszych na drodzeInfolinia_shrt

defensywnikierowcy.pl

 

Ankieta tygodnia
Czy powinno się zabronić wjazdu starszych wysokoprężnych aut do miast?
Tak, bo to one najbardziej zanieczyszczają środowisko.
Nie, nie idźmy śladem Niemiec.
Tylko wtedy, gdy nie spełniają żadnych norm emisji spalin.
2014-08-22

Bezpieczeństwo pieszych na drodze

Bezpieczeństwo pieszych na drodze

Szybka jazda, oślepiające słońce, a po zmroku niewystarczające oświetlenie - piesi latem są wyjątkowo narażeni na wzmożony ruch drogowy. Jak powinni zadbać o siebie? O czym muszą pamiętać kierowcy?

Drugim, po kolizjach samochodowych, najczęściej występującym rodzajem wypadku w ubiegłym roku było tzw. „najechanie na pieszego”. Policyjne statystyki potwierdzają nasilenie wypadków drogowych w miesiącach letnich. Natężenie ruchu i brawura kierowców sprawiają, że liczba ofiar wśród użytkowników dróg w lipcu i sierpniu wzrasta. I choć do największej liczby wypadków z udziałem przechodniów dochodzi na przejściach dla pieszych (3400 wypadków w 2013 roku), stałym problemem pozostaje niewystarczające oznakowanie osób podróżujących poboczem lub skrajem drogi na terenie niezabudowanym.

Zarówno kierowcy jak i piesi powinni przestrzegać zasad ruchu drogowego. Przechodnie są zobowiązani korzystać z chodników lub wyznaczonego pobocza drogi. Na drodze bez pobocza piesi powinni poruszać się lewą stroną drogi jak najbliżej jej krawędzi. Pozwala to obserwować nadjeżdżające samochody.

- Niewiele potrzeba, by dodatkowo zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze - mówi Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta w Oponeo.pl. - Elementy odblaskowe poprawiają widoczność pieszych do 100 metrów, co pozwala kierowcy odpowiednio szybko zareagować.

Samozaciskowe opaski, zawieszki oraz jasna garderoba sprawią, że pieszy będzie lepiej widoczny zarówno w słoneczny dzień jak i po zmroku. Warto, aby pieszy był w nie wyposażony bez względu na porę roku i dnia.

Zmotoryzowani powinni pozostać szczególnie wyczuleni w okolicach przejść dla pieszych, skrzyżowań oraz przystanków. - Latem więcej dzieci i dorosłych porusza się po drogach - przestrzega ekspert z Oponeo.pl. - Za kółkiem powinniśmy pamiętać o ostrożności i zasadzie ograniczonego zaufania względem innych użytkowników drogi.

Ostrożność należy zachować szczególnie podróżując pod słońce (warto korzystać z osłonki przeciwsłonecznej w aucie oraz przeciwsłonecznych okularów) oraz po zmroku. Nie należy przekraczać dozwolonej prędkości i zaleca się dostosować styl do warunków jazdy.


  • Currently 5 out of 5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rating: 5/5

Dziękujemy za Twóją ocenę!

Oceniałeś już tę stronę!

Twoja ocena została zmieniona. Dziękujemy!

Innowacyjna Gospodarka Autofederacja Unia Europejska