Jesteś w: Af Portal / Aktualności / Porady / Dbaj o siebie w podróżyInfolinia_shrt

defensywnikierowcy.pl

 

Ankieta tygodnia
Czy powinno się zabronić wjazdu starszych wysokoprężnych aut do miast?
Tak, bo to one najbardziej zanieczyszczają środowisko.
Nie, nie idźmy śladem Niemiec.
Tylko wtedy, gdy nie spełniają żadnych norm emisji spalin.
2012-07-09

Dbaj o siebie w podróży

Dbaj o siebie w podróży

Tym razem w ramach wakacyjnego cyklu porad zachęcamy Was do dobrego zaplanowania podróży i oceny, czy nie jest ona ponad siły. Troska spowodowana jest faktem, że w okresie wakacyjnym zdarza się bardzo dużo wypadków.

Spora część z nich wynika z przemęczenia kierowców podróżujących często zbyt długo w bardzo upalnych warunkach. wiele powstaje w wyniku przekroczenia prędkości. Pamiętajcie nie warto się śpieszyć, eksperci wielokrotnie to sprawdzali - na tej samej trasie (była to zwykła droga, a nie autostrada) jadąc agresywnie i często szybciej niż można uzyskiwali czasy lepsze o około 10 minut na 100 km w porównaniu ze spokojną i rozważną jazdą. To oznacza, że na 300-kilometrowej trasie da się zyskać pół godziny i to przy założeniu, że nigdzie się nie zatrzymywali. A przecież jadąc w wakacyjną trasę nie sposób się nie zatrzymać, a gdy tak uczynimy wyprzedzą nas wszystkie wolniej jadące auta, które wcześniej my wyprzedzaliśmy - bo różnice między szybką jazdą w dużym ruchu a rozważną są w rzeczywistości tak minimalne. Jadąc na wakacje warto także pamiętać, że najwięcej groźnych wypadków zdarza się właśnie w wakacyjne miesiące, gdy widoczność jest dobra, lepszej przyczepności nie można sobie wymarzyć, a my przynajmniej teoretycznie nie śpieszymy się na biznesowe spotkanie, tylko na luzie jedziemy na wymarzony urlop. Rozwaga jest najważniejsza, ale to nie wszystko.
Planowanie i odpoczynek
Oprócz sprawdzenia samochodu bardzo ważne jest także przygotowanie kierowcy. Przed podróżą trzeba się wyspać, zjeść pożywne, ale niezbyt ciężkie śniadanie oraz przygotować się na nią mentalnie. To ostatnie dobrze jest wspomóc sprawdzeniem gdzie jedziemy. Opracowanie trasy to podstawa - trzeba sprawdzić nie tylko ile mamy do przejechania kilometrów, ale także po jakich drogach przyjdzie nam podróżować. Warto zasięgnąć języka (najprościej w internecie), czy na danej trasie nie ma robotników (wszak wakacje to najlepsza pora na remonty drogowe) można to zrobić np. na stronie GDDKiA. Jeśli mamy do pokonania bardzo długą trasę powinniśmy zaplanować na niej nocleg(i), w zależności od osobistych możliwości. Warto także dogadać się z innymi kierowcami, którzy będą z nami podróżować, czy mogą dać nam zmianę i kiedy to ewentualnie nastąpi. Podczas samej podróży, szczególnie w czasie upałów, trzeba pić dużo wody, najlepiej małymi łykami. Nie można zapominać o postojach, na których warto wykonać najprostszą gimnastykę. Odradzamy podróże autami bez klimatyzacji przy temperaturach oscylujących w okolicach 30 stopni. Jeśli nasze auto pozbawione jest klimy powinniśmy rozważyć podróż nocą, ale nie polecamy jej wszystkim kierowcom. W przypadku jazdy po zmierzchu uważać trzeba bowiem na zmęczenie - zwykle nasz organizm próbuje wymusić na nas, abyśmy zasnęli, bo noc to naturalna pora odpoczynku. Wszelkie symptomy na to wskazujące nie mogą być lekceważone i gdy czujemy, że zamykają nam się oczy powinniśmy zjechać na parking i po prostu się przespać. Na koniec napiszmy to jeszcze raz - uważajcie, bo w wakacje na polskich drogach jest na prawdę niebezpiecznie.


  • Currently 0 out of 5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5

Dziękujemy za Twóją ocenę!

Oceniałeś już tę stronę!

Twoja ocena została zmieniona. Dziękujemy!

Innowacyjna Gospodarka Autofederacja Unia Europejska