Jesteś w: Af Portal / Aktualności / Porady / Jak przewieźć dzieci zimąInfolinia_shrt

defensywnikierowcy.pl

 

Ankieta tygodnia
Czy powinno się zabronić wjazdu starszych wysokoprężnych aut do miast?
Tak, bo to one najbardziej zanieczyszczają środowisko.
Nie, nie idźmy śladem Niemiec.
Tylko wtedy, gdy nie spełniają żadnych norm emisji spalin.
2013-12-06

Jak przewieźć dzieci zimą

Jak przewieźć dzieci zimą

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że posadzenie w foteliku samochodowym dziecka ubranego w grubą kurtkę może negatywnie wpłynąć na jego bezpieczeństwo.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Departament Transportu w Wielkiej Brytanii, 80 procent fotelików samochodowych jest używanych niezgodnie z zaleceniami producenta, przy czym największym problemem jest nieodpowiednie napięcie pasów bezpieczeństwa. Posadzenie w foteliku pociechy otulonej w grubą kurtkę sprawi, że pasy nie będą prawidłowo przylegały, co w razie zderzenia może doprowadzić do wysunięcia się dziecka z fotelika, przypominają specjaliści Chevroleta.

Najlepszym sposobem na zapewnienie dziecku maksymalnego bezpieczeństwa zimą jest ubranie go w cienką kurtkę z polarem i nagrzanie wnętrza samochodu przed rozpoczęciem podróży. Po umieszczeniu i przypięciu malca w foteliku można założyć drugą kurtkę tyłem do przodu, co zapewni odpowiednie warunki termiczne i bezpieczeństwo.

Warto również przed rozpoczęciem zimy upewnić się, że samochód jest do niej odpowiednio przygotowany. Poniżej przypominamy kilka podstawowych zasad, o których zdarza się zapomnieć nawet najlepszym kierowcom.

Opony zimowe to bardzo ważny element wpływający na bezpieczeństwo. To właśnie one mają bezpośredni kontakt z asfaltem, a potencjalnie z nawierzchnią pokrytą śniegiem lub lodem. Opony zimowe są bardziej miękkie niż letnie i mają głębszy bieżnik, przez co lepiej trzymają się śliskiej nawierzchni i zapewniają lepszą trakcję oraz krótszą drogę hamowania.

Przed rozpoczęciem sezonu zimowego należy również sprawdzić stan akumulatora, świateł i wycieraczek. Światła i wycieraczki to dwa elementy gwarantujące dobrą widoczność, które są jeszcze istotniejsze, kiedy szybko robi się ciemno, a opady śniegu są coraz częstsze. Należy również pamiętać o dolaniu zimowego płynu do spryskiwacza.

Warto zawsze mieć skrobaczkę do szyb i szczotkę do odgarniania śniegu. Przed wyjazdem w góry zaleca się również zabranie ze sobą łańcuchów śnieżnych, które w przypadku silnych opadów śniegu zapewnią odpowiednią przyczepność.

Na wypadek utknięcia w czasie podróży warto zaopatrzyć się w koc, ciepłe ubrania oraz jedzenie i picie, szczególnie podczas podróży z dziećmi. W razie konieczności nałożenia łańcuchów śnieżnych przydadzą się też rękawice i wygodne buty zimowe.

Kolejnym, mniej oczywistym elementem, który warto mieć w samochodzie zimą, są okulary przeciwsłoneczne. Szczególnie przydatne mogą się okazać, kiedy promienie słoneczne będą się dodatkowo odbijać od otaczającego śniegu.

Ważne, aby zapewnić sobie dobrą widoczność, zeskrobując lód z szyb, reflektorów i lusterek. Należy również odśnieżyć całe nadwozie auta, łącznie z dachem, aby w czasie jazdy śnieg nie osypywał się na samochody jadące z tyłu lub podczas silnego hamowania nie zsunął się z dachu na przednią szybę.


  • Currently 0 out of 5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5

Dziękujemy za Twóją ocenę!

Oceniałeś już tę stronę!

Twoja ocena została zmieniona. Dziękujemy!

Innowacyjna Gospodarka Autofederacja Unia Europejska