Jesteś w: Af Portal / Aktualności / Porady / Kilka sposobów na niższe spalanieInfolinia_shrt

defensywnikierowcy.pl

 

Ankieta tygodnia
Czy powinno się zabronić wjazdu starszych wysokoprężnych aut do miast?
Tak, bo to one najbardziej zanieczyszczają środowisko.
Nie, nie idźmy śladem Niemiec.
Tylko wtedy, gdy nie spełniają żadnych norm emisji spalin.
2011-08-12

Kilka sposobów na niższe spalanie

Kilka sposobów na niższe spalanie

Ostatnio, w związku z wysokimi cenami na stacjach benzynowych, często bierzemy udział w dyskusjach nt. spalania paliwa w naszych autach. Nie zawsze jednak jesteśmy świadomi tego, że sami w znacznej części przyczyniamy się do nieekonomicznej jazdy.

Poniżej podajemy kilka sposobów umożliwiających ograniczenie zużycia paliwa.

 1. Spiesz się powoli.
  Gwałtowne przyspieszanie i hamowanie oraz jazda na wysokich obrotach to główni sprzymierzeńcy wysokiego zużycia paliwa. Jazda płynna, która nie tylko pokazuje kunszt kierowcy, znacznie obniża apetyt silnika na paliwo. Dotaczanie się do skrzyżowania może, w odpowiednich warunkach, umożliwić płynne kontynuowanie jazdy bez konieczności zatrzymania, a jak powszechnie wiadomo - najwięcej energii należy dostarczyć właśnie w chwili ruszania. Przy spokojnej, płynnej jeździe możemy pozwolić sobie także na wcześniejszą zmianę biegów na wyższy, co redukuje ilość obrotów i tym samym korzystnie wpływa na zmniejszenie spalania.
 2. Nie wypalaj nadaremnie.
  Wszyscy wiemy, że silnik potrzebuje paliwa. Wiemy także, że z dziurą w baku niezbyt długo będziemy mogli jeździć. Swoistą dziurą w baku jest utrzymywanie włączonego silnika podczas postoju pojazdu. Obliczono, że rozruch ciepłego silnika pobiera paliwo w ilości równej do jego jałowej pracy w czasie 10 sekund. Nie jest to zależne od pojemności silnika, ani też rodzaju paliwa, którym jest zasilany.
 3. Słuchaj, ale nie hałasuj.
  Kolejną sprawą związaną z „nadaremnym wypalaniem” jest używanie dodatkowych urządzeń. Nikt w dzisiejszych czasach nie wyobraża sobie jazdy samochodem bez włączonego radia. Świateł mijania musimy używać obligatoryjnie, a dla niektórych z nas wyłączenie klimatyzacji (szczególnie latem) jest nie do pomyślenia. Nie mówimy tu o tym, byśmy wszystkie te urządzenia wymontowali i jeździli pojazdami jakie poruszały się po drogach 50 lat temu. Zwracamy jedynie uwagę na to, że każde urządzenie elektryczne, które jest włączone w czasie jazdy samochodem pobiera energię i tym samym zwiększa spalanie paliwa. O ile radio, czy ładowarka do telefonu nie obciąża go aż tak bardzo, o tyle klimatyzacja zwiększa zużycie paliwa nawet o 8 do 12%.
 4. Noś dobre buty.
  Tak jak człowiekowi potrzebne są dobre i wygodne buty, tak i nasze samochody potrzebują dobrych, niezużytych i odpowiednio napełnionych opon do jazdy. Ciśnienie gazu w oponach, niezależnie od tego czy używamy powietrza atmosferycznego, czy azotu ulega zmianom. Spowodowane jest to zmianami ciśnienia atmosferycznego i temperaturą otoczenia. Bardzo ważne jest byśmy kontrolowali ciśnienie w kołach i dobierali je odpowiednio do potrzeb danej trasy, czy obciążenia. Szerzej piszemy o tym w artykule: www.af.pl/main-menu/aktualnosci/porady/kontroluj-cisnienie-w-oponach.html.
 5. Zdejmij co niepotrzebne.
  Bagażnik dachowy, czy jest to uchwyt rowerowy na szynach, zamykany opływowy case, czy zwykły stelaż - każdy z nich zwiększa zużycie paliwa wpływając na zmianę aerodynamiki naszego auta. Mówiąc krótko - jeśli nie potrzebujesz, zdejmij. Podobnie rzecz się ma z otwieraniem okien i dachu podczas jazdy. Każdy dodatkowy element zmieniający aerodynamikę niekorzystnie wpływa na zapotrzebowanie silnika na paliwo.
  Nie warto także przewozić zbędnych rzeczy w bagażniku. Pomyślmy o tym, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie, które wymusi na nas mocniejsze naciśnięcie pedału gazu, gdy będziemy chcieli ruszyć, czy to spod domu, czy z każdego skrzyżowania po drodze.

Sobiesław Zasada w swojej książce pt.: „Szerokiej drogi” napisał: „W każdym z nas drzemie zacięcie kierowcy rajdowego, a sztuką jest po prostu płynna i bezpieczna jazda”. Pamiętajmy, że zmniejszenie zużycia paliwa, to oszczędność odczuwalna na poziomie naszego portfela. To także zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery oraz zmniejszenie efektu cieplarnianego, czego Państwu i sobie życzymy.


 • Currently 5 out of 5 Stars.
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Rating: 5/5

Dziękujemy za Twóją ocenę!

Oceniałeś już tę stronę!

Twoja ocena została zmieniona. Dziękujemy!

Innowacyjna Gospodarka Autofederacja Unia Europejska