Jesteś w: Af Portal / Aktualności / Porady / Olej wymieniaj w serwisieInfolinia_shrt

defensywnikierowcy.pl

 

Ankieta tygodnia
Czy powinno się zabronić wjazdu starszych wysokoprężnych aut do miast?
Tak, bo to one najbardziej zanieczyszczają środowisko.
Nie, nie idźmy śladem Niemiec.
Tylko wtedy, gdy nie spełniają żadnych norm emisji spalin.
2011-08-13

Olej wymieniaj w serwisie

Olej wymieniaj w serwisie

Wielu z nas zastanawiało się niejednokrotnie nad zasadnością wymiany oleju w warsztacie samochodowym. Ale taka operacja we własnym zakresie nie jest wcale prosta.

Wymiana oleju to jedna z pozoru najprostszych czynności eksploatacyjnych, które regularnie należy wykonywać w samochodzie. Najprostsza z pozoru, bo - jak się okazuje - jest to czynność, która wymaga spełnienia kilku niezbędnych warunków.

Jaka ilość
Jeśli posiadamy odpowiednie narzędzia, nowy olej i filtr oraz miejsce, w którym możemy swobodnie dostać się do korka spustowego pod miską olejową i korka filtra oleju, możemy teoretycznie zabrać się do rzeczy, czyli wymienić olej w swoim aucie. Ile go jednak włać?
- Jazda ze zbyt wysokim poziomem oleju może spowodować awarię silnika. Oznacza to, że w niektórych jednostkach napędowych nawet z pozoru mała ilość, tj. 200-300 ml oleju za dużo, może w skrajnych przypadkach doprowadzić do konieczności przeprowadzenia remontu silnika - ostrzega Maciej Gieniul z serwisu Motointegrator.pl. Z kolei jeśli w silniku będzie znajdowało się za mało oleju, możliwe jest, że nasz pojazd początkowo tego nie zasygnalizuje poprzez wyświetlenie odpowiedniej kontrolki. - Niemniej jazda takim samochodem jest ryzykowna. Niedostateczne smarowanie może szczególnie zaszkodzić „górnym” elementom silnika, może także doprowadzić do dość popularnej usterki polegającej na obróceniu się panewki silnikowej - dodaje ekspert Motointegratora.
Żądaną ilość oleju niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania naszego pojazdu z pewnością znajdziemy w instrukcji obsługi, w dziale poświęconym płynom i pojemnościom. A skoro wiemy już ile oleju potrzebuje nasze auto, możemy śmiało przystąpić do wymiany.

Wycieki
Jeśli po samodzielnej wymianie oleju pojawiły się wycieki, może to świadczyć, np. o źle dokręconym filtrze lub korku. Jeśli zaobserwujemy niepokojące plamy pod autem może to oznaczać, że mamy szczęście i zdążymy naprawić swój błąd na czas. W gorszym scenariuszu filtr lub korek mogą odkręcić się zupełnie podczas jazdy, a olej natychmiast wyleje się z silnika co będzie jednoznaczne z zatarciem jednostki napędowej.

Co zrobić ze zużytym olejem?
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Pewne jest tylko, że wylać go w przypadkowe miejsce nie można. Przepisy prawne jasno stwierdzają, że przepracowany olej jest odpadem, który należy przekazać podmiotowi, który zgodnie z prawem będzie mógł go zutylizować. W praktyce poszukiwanie punktu, który przyjmie nasz olej może nie być jednak takie łatwe, a co za tym idzie, może zająć wiele czasu.

Wygodne wyjście z sytuacji
Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zatem regularna wymiana oleju wraz z filtrem w serwisie. Usługę tę można zamówić już coraz częściej on-line w serwisach lub umówić się telefonicznie. Sama wymiana oleju nie trwa zbyt długo oraz nie jest zbyt kosztowna, zwłaszcza jeżeli przybędziemy do serwisu z własnym olejem.


  • Currently 5 out of 5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rating: 5/5

Dziękujemy za Twóją ocenę!

Oceniałeś już tę stronę!

Twoja ocena została zmieniona. Dziękujemy!

Innowacyjna Gospodarka Autofederacja Unia Europejska