Jesteś w: Af Portal / Aktualności / Porady / Opony dla zielonych kierowcówInfolinia_shrt

defensywnikierowcy.pl

 

Ankieta tygodnia
Czy powinno się zabronić wjazdu starszych wysokoprężnych aut do miast?
Tak, bo to one najbardziej zanieczyszczają środowisko.
Nie, nie idźmy śladem Niemiec.
Tylko wtedy, gdy nie spełniają żadnych norm emisji spalin.
2014-11-05

Opony dla zielonych kierowców

Opony dla zielonych kierowców

Ekologiczne ogumienie to przede wszystkim inwestycja w ochronę środowiska: mniejsze spalanie i hałas oraz minimalizacja produkcji dwutlenku węgla do atmosfery. To również spora oszczędność na rachunkach za paliwo.

Do produkcji specjalistycznego ogumienia wykorzystywane są inne mieszanki gum niż w przypadku standardowych opon. Dzięki temu są one lżejsze, trwałe i mają obniżone opory toczenia. Możliwość dłuższej eksploatacji ogumienia minimalizuje szkodliwe dla natury odpady, a sam proces tworzenia ekologicznych modeli nie generuje dużych strat i jest bardziej przyjazny środowisku. Takie opony to dla wielu producentów powód do dumy. Umieszczają oni stosowną wskazówkę o charakterze ogumienia w nazwie modelu, np. Continental ContiEcoContact 5 lub Bridgestone Ecopia EP150. Jednak nie każde ogumienie mające dobry wpływ na środowisko nazywane jest oficjalnie ekologicznym. Jak więc je rozpoznać? Najważniejszym elementem oszczędności paliwa, a tym samym drogą do zminimalizowania emisji dwutlenku węgla, są niskie opory toczenia. Wybierając opony warto zwrócić uwagę na efektywność paliwową oznaczoną na etykiecie jako pierwszy z osiągów. Kierowcy, którym zależy na środowisku, wybrać mogą model, który w tej kategorii ma wysoka notę (oznaczane są one od G do A przy czym najwyższa ocena A jest niezwykle trudna do osiągniecia).

Polscy kierowcy coraz chętniej sięgają po opony przyjazne środowisku.

-Kogo nie przekonują argumenty dotyczące ekologii, może skupić się na własnym portfelu. Opony ekologiczne poleciłbym kierowcom, dla których szczególnie liczy się oszczędność- mówi Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta w Oponeo.pl. -Wpływają one na zmniejszenie zużycie paliwa, a jednocześnie są bardzo trwale, dzięki czemu wydłuża się czas ich eksploatacji.

Samochód wyposażony w ekologiczne opony dzięki niższym oporom toczenia i mniejszej wadze ogumienia spala mniej. Różnice w zależności od trasy oraz stylu jazdy są rzędu 0,2 do 0,4 litra na każde przejechane 100 kilometrów.

Część kierowców obawia się, że w ślad za dbałością o środowisko może pójść gorsza przyczepność oraz dłuższa droga hamowania. Czy opony ekologiczne rzeczywiście ustępują w tych kwestiach innym produktom? -Należy pamiętać, że jest to pewnego rodzaju kompromis pomiędzy długą żywotnością a krótką drogą hamowania -zaznacza ekspert Oponeo.pl. -Dobrej jakości opony ekologiczne charakteryzują się dużo dłuższym przebiegiem, spełniając jednocześnie wszystkie wymogi bezpieczeństwa.

Opony o obniżonych oporach toczenia tworzone są przez renomowanych producentów dbających o najwyższą jakość produktów. Dzięki zaawansowanym komponentom oraz nowoczesnej technologii udaje im się połączyć dbałość o ekologię z bardzo dobrymi właściwościami jezdnymi.

Do najczęściej wybieranych opon pozwalających dbać o środowisko i jednocześnie oszczędzać na paliwie należą modele: Bridgestone Ecopia EP150, Continental ContiEcoContact 5, Goodyear DuraGrip, Fulda EcoControl HP i Michelin Energy Saver+. Dzięki specjalnie zaprojektowanym bieżnikom pozwalają one na sprawne odprowadzanie wody spod kół i zapewniają dobrą przyczepność, skracając drogę hamowania. Jeżdżą na nich właściciele aut kompaktowych i rodzinnych o rozmiarze kół do 17 cali. Kierowcy chwalą je za stabilną i komfortową jazdę.

Wybierając ogumienie o niskich oporach toczenia i decydując się na dbałość o środowisko, warto pamiętać również o optymalnym ciśnieniu w oponach, gdyż zbyt niskie powoduje szybsze i nierównomierne zużycie opony oraz automatycznie zwiększa zużycie paliwa.


  • Currently 5 out of 5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rating: 5/5

Dziękujemy za Twóją ocenę!

Oceniałeś już tę stronę!

Twoja ocena została zmieniona. Dziękujemy!

Innowacyjna Gospodarka Autofederacja Unia Europejska