Jesteś w: Af Portal / Aktualności / Porady / Ubezpiecz się przed wyjazdemInfolinia_shrt

defensywnikierowcy.pl

 

Ankieta tygodnia
Czy powinno się zabronić wjazdu starszych wysokoprężnych aut do miast?
Tak, bo to one najbardziej zanieczyszczają środowisko.
Nie, nie idźmy śladem Niemiec.
Tylko wtedy, gdy nie spełniają żadnych norm emisji spalin.
2012-06-29

Ubezpiecz się przed wyjazdem

Ubezpiecz się przed wyjazdem

Rozpoczynamy nasz wakacyjny cykl poradnikowy, w którym postaramy się omówić najważniejsze elementy wojaży samochodowych. Na pierwszy ogień ubezpieczenia. Czy warto kupić dodatkowe pakiety i na co zwrócić uwagę?

Co się psuje na wakacjach?

Niestety na wakacjach mogą przytrafić się nam różne złe historie. Jedną z nich jest awaria samochodu. Nawet najlepiej przygotowane do wakacyjnej podróży auto może bowiem odmówić posłuszeństwa. Jak wynika z danych firmy Starter, która zajmuje się pomocą drogową tego typu przykre niespodzianki dość często zdarzają się latem. Wedle danych z Polski za okres od 1 czerwca do 29 sierpnia ubiegłego roku, tylko ta jedna firmy była wzywana do awarii aż 9 tys. razy. Ciekawie przedstawia się struktura wakacyjnych awarii - na pierwszym miejscu znajdują się bowiem defekty silnika, które stanowiły aż 23 procent całości. To nie zaskakuje, ponieważ z mniej poważnymi awariami zwykle jesteśmy sobie w stanie poradzić, a do tych poważnych wzywamy pomoc drogową. Największym zaskoczeniem jest jednak drugie miejsce, na którym znalazły się defekty akumulatora, stanowiące 15 procent ogółu - kto by przypuszczał, że to także domena ciepłych miesięcy. Kolejne miejsce na podium to awarie związane z kołami. Myślicie pewnie, że nic w tym takiego i poradzicie sobie z ewentualnymi obciążeniami finansowymi związanymi z wezwaniem pomocy drogowej i koniecznością wizyty u mechaniki. Jasne, że tak są tylko dwa "ale" - pierwsze to fakt, że często podróżujemy poza Polskę (a na zachodzie jest zwykle dużo drożej), drugie to sytuacja, w której awaria zdarza się podczas jazdy na wakacje i powoduje, że nie możemy kontynuować podróży i musimy ponosić koszty związane z noclegiem itp. Przed każdą z tych sytuacji można się ustrzec i to wcale nie jakimś szczególnie wysokim kosztem.

Dodatkowe ubezpieczenie

Jeżeli nie należymy do tego grona szczęśliwców, które posiada polisę AC bez wyłączeń pomocy za granicą, a niestety zwykle nie wybiera się takich opcji ze względu na koszty, zawsze możemy zawrzeć ubezpieczenie dodatkowe. Jego koszt jest rzecz jasna uzależniony od tego jak stary mamy samochód i gdzie chcemy się udać. To pierwsze to klasyka gatunku, kto bowiem z posiadaczy starszych pojazdów nie spotkał się z problemami związanymi z ewentualnym zawarciem ubezpieczenia AC na nie. Drugie też nie dziwi są bowiem kraje, w których ciężko jest o dobry serwis i pomoc drogową, ale o dziwo jest ich niewiele. Założyć można, że gdy udajemy się na tydzień w miarę młodym autem średniej klasy (w wieku do pięciu lat) do dość oczywistego miejsca pobytu (np. do Włoch) ubezpieczenie nie powinno być droższe niż 80-200 zł, w zależności od wybranego pakietu. Przed jego ewentualnym zawarciem warto jednak oprócz ceny zwrócić także uwagę na to co obejmuje i jakie są ewentualne wyłączenia. Te ostatnie jest dość powszechną praktyką. Co to w istocie oznacza np. zawieramy ubezpieczenie na ochronę auta przed zniszczeniem, a po wczytaniu się w szczegółowe warunki okazuje się, że wyłączenia obejmują np. szyby, koła, inny przykład ubezpieczenie naprawy z wyłączenie wspomnianego wyżej akumulatora. Ale na rynku oferowane są także ubezpieczenia pełne, w których znaleźć można nawet takie gwarancje jak hotel na czas naprawy, opieka nad dziećmi, gdy my zajmujemy się formalnościami, a nawet otrzymanie auta zastępczego  porównywalnego z naszym, które pozwoli nam na kontynuowanie wakacyjnej podróży. Warto więc dokładnie przemyśleć, co może nam się przydać podczas wakacji i wybrać pakiet, który będzie miał jak najmniej wyłączeń.


  • Currently 0 out of 5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5

Dziękujemy za Twóją ocenę!

Oceniałeś już tę stronę!

Twoja ocena została zmieniona. Dziękujemy!

Innowacyjna Gospodarka Autofederacja Unia Europejska