Jesteś w: Af Portal / Aktualności / Porady / Zimą zadbaj o szybę w aucieInfolinia_shrt

defensywnikierowcy.pl

 

Ankieta tygodnia
Czy powinno się zabronić wjazdu starszych wysokoprężnych aut do miast?
Tak, bo to one najbardziej zanieczyszczają środowisko.
Nie, nie idźmy śladem Niemiec.
Tylko wtedy, gdy nie spełniają żadnych norm emisji spalin.
2011-11-30

Zimą zadbaj o szybę w aucie

Zimą zadbaj o szybę w aucie

Zima może okazać się sprawdzianem dla naszych szyb samochodowych. Kierowcom nie sprzyja słaba widoczność, jak też niskie temperatury. W tym okresie bardzo łatwo o nowe zarysowania, a także pęknięcia.

Zarysowana lub uszkodzona szyba czołowa jest wyjątkowo niebezpieczna dla kierowców. Ponadto, w przypadku kontroli drogowej może być także powodem odebrania dowodu rejestracyjnego oraz wystawienia mandatu przez policję.

Jeżeli szyba w naszym aucie jest w złym stanie powinniśmy się liczyć z tym, że nie zostaniemy dopuszczeni do jazdy przez stację kontroli pojazdów. Uszkodzenia częściej pojawiają się zimą, kiedy drogi sypane są żwirem. Błędem kierowców jest mocne skrobanie szyby i nie wymienianie zużytych wycieraczek.

Uszkodzona szyba nie zawsze musi być wymieniona. Dzisiejsza technika pozwala skutecznie naprawiać drobne odpryski. - Niewiele osób wie, że naprawa szyby, a nawet jej wymiana jest naprawdę szybka - zaznacza Michał Zawadzki z NordGlass - zajmuje do 25 minut, a jej wymiana około godziny.

Aby szyba kwalifikowała się do naprawy uszkodzenie powinno być mniejsze niż pięciozłotowa moneta, czyli 24 mm i znajdować się minimum 10 cm od najbliższej krawędzi. Naprawiona szyba jest wytrzymała i gładka praktycznie wraca do swojej pierwotnej wytrzymałości.

Koszt naprawy wynosi około ¼ ceny wymiany. Jednak by móc bezpiecznie dojechać do punktu serwisowego należy odpowiednio zabezpieczyć uszkodzoną szybę. Zabezpieczenie takie najlepiej wykonać z przeźroczystej folii i taśmy klejącej, zakładając je od zewnątrz auta.

(źródło: NordGlass)


  • Currently 0 out of 5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5

Dziękujemy za Twóją ocenę!

Oceniałeś już tę stronę!

Twoja ocena została zmieniona. Dziękujemy!

Innowacyjna Gospodarka Autofederacja Unia Europejska