Jesteś w: Af Portal / Aktualności / Porady / Zimówki: nowe czy używaneInfolinia_shrt

defensywnikierowcy.pl

 

Ankieta tygodnia
Czy powinno się zabronić wjazdu starszych wysokoprężnych aut do miast?
Tak, bo to one najbardziej zanieczyszczają środowisko.
Nie, nie idźmy śladem Niemiec.
Tylko wtedy, gdy nie spełniają żadnych norm emisji spalin.
2011-11-29

Zimówki: nowe czy używane

Zimówki: nowe czy używane

Sezon wymiany opon rozpoczął się na dobre. Temperatura spadła, pojawiły się pierwsze przymrozki. Czas najwyższy założyć opony zimowe.

Obecnie rynek jest przepełniony ofertami opon zimowych, a ich reklamy są wszędzie. Punkty wulkanizacyjne i wyspecjalizowane warsztaty oferują sprzedaż, wymianę opon i nierzadko ich przechowywanie. Gazetki reklamowe pękają w szwach od promocji. Informacji jest tak dużo, że zamiast ułatwić nam dokonanie wyboru, utrudniają tylko podjęcie decyzji.

Producentów opon jest wielu, jakość ogumienia różna. Do tego dochodzi jeszcze pytanie: kupić nowe, czy używane? Postanowiliśmy sprawdzić, co zrobić i dokąd się udać, by dokonać dobrego wyboru. Nasze "kroki" skierowaliśmy do… internetu, gdzie najłatwiej i najszybciej można nabyć opony, często z bezpośrednią dostawą do domu.

Używane tańsze, ale czy bezpieczne

Oferta opon używanych w internecie jest niemalże tak bogata jak nowych. Powstały nawet wyspecjalizowane sklepy zajmujące się ich sprzedażą. Należy przyznać, że robią to w sposób profesjonalny. Opony przedstawione są na zdjęciach, a ich rozmiary dokładnie opisane. Dowiedzieliśmy się, że opony używane sprawdza się na specjalnej maszynie co daje gwarancję, że są wolne od defektów. - Opony używane, sprzedawane w naszym sklepie BERLUX Warszawa importowane są z Niemiec - wyczytaliśmy na stronach Berlux.com.pl.

Zajrzeliśmy do sklepu Extraopony.pl, który na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie profesjonalnego. Tu informacja o pochodzeniu opon jest podobna: oferowane przez nas opony cieszą się renomą i importowane są z krajów Unii Europejskiej.

Edkar.pl dodaje jeszcze, że sprzedawane przez nią opony przywożone są z Zachodu z przechowalni.

Czy takie informacje wystarczą, aby podjąć decyzję o zakupie używanych opon? A może na naszą decyzję wpłynie wyłącznie ich niższa cena? Na potrzeby niniejszego artykułu uśredniliśmy ceny używanych opon zimowych. Możemy przyjąć, że kształtują się one następująco: dla kompletu opon o rozmiarze 14" zaczynają się one od 320 zł, dla 15" od 400 zł, przy rozmiarze 16" są o 100 zł wyższe, a w przypadku 17" rozpoczynają się od 600 zł. Opony używane, jak sama nazwa wskazuje, nie są nowe. Oznacza to, że zostały wyprodukowane kilka lat temu, zdarza się, że niektóre z nich mają nawet ponad 10 lat.

Rynek opon używanych to także opony bieżnikowane. Ich regeneracja polega na nałożeniu na oponę nowej warstwy bieżnika. Sprzedawcy zapewniają o ich wysokich parametrach i jakości nieodbiegającej od nowych. Innego zdania są niektórzy eksperci. Powołując się na przeprowadzone testy twierdzą, że opony regenerowane w żadnym wypadku nie zapewniają bezpiecznej jazdy. Twierdzą, że struktura i mieszanka komponentów opony nowej przygotowana jest do eksploatacji na okres do 5 lat. Zatem dalsze jej użytkowanie, nawet po dodaniu elementów (nadlanie nowego bieżnika), nie jest zalecane.

Jeśli chodzi o ceny opon regenerowanych to nierzadko sięgają poziomu tych nowych. Dla przykładu opona 175/65 R14 kosztuje 140 zł, 185/65 R15 - 145 zł, a za oponę o rozmiarze 205/55 R16 zapłacimy 190 zł. Generalnie, zawsze są tańsze od nowych, co jest logiczne. Powodzenie opon używanych w tym sezonie nie jest sprawą przypadku. Niedostateczne dostawy surowców spowodowały, iż w tym roku podaż koncernów oponiarskich jest ograniczona i na rynku wystąpiły braki w niektórych rozmiarach. Ten fakt wykorzystali natychmiast handlarze, podwyższając ceny tzw. "używek".

Podsumowując możemy powiedzieć, że opony używane są tańszą alternatywą dla nowych. Nie wiemy jednak, czy jazda na takich oponach okaże się bezpieczna.

Nowa pewniejsza

Oferta na rynku opon nowych jest olbrzymia. Na szczęście sklepy internetowe - bo także w tym przypadku skierowaliśmy się do sieci - posiadają mechanizmy ułatwiające odpowiedni dobór ogumienia. Na zapytanie o "opony zimowe" wyszukiwarka internetowa zwróciła ponad 7 mln wyników. Spośród nich wybraliśmy trzy sklepy. Oponeo.pl - tu nie można się pomylić w doborze opon. Zapewniają to dwa intuicyjne konfiguratory umieszczone w widocznym miejscu na pierwszej stronie sklepu. Za ich pomocą możemy dobrać opony według rozmiaru, producenta i typu pojazdu. Drugi konfigurator umożliwia dobór opon do konkretnego samochodu. Wszystko odbywa się w łatwy i przyjemny sposób. Podobnie wygląda to w sklepach Opony.pl i Opony.com.pl. Tu również znajdziemy konfiguratory umożliwiające szybki dobór opon do naszego samochodu.

Ceny nowych opon zimowych kształtują się następująco: dla opon w rozmiarze 14" średnia cena kompletu to 956 zł, gdy jeździmy na 15" średnia cena kompletu wyniesie 1272 zł, przy 16" rośnie do 1640 zł, a za komplet 17" zimowych opon przyjdzie nam zapłacić około 2540 zł.

Jak widać, różnice w cenach kompletów używanych i nowych opon są znaczące. Komplet nowych opon o rozmiarze 14" jest niemal trzykrotnie droższy od używanego odpowiednika. Przy 17-calowych jedna nowa opona kosztuje tyle, co komplet używanych. Jednak o oponach używanych nie wiemy praktycznie nic, a ich wiek często wskazuje, że wytrzymałość w żadnym stopniu nie dorównuje nowym.

Warunki, w jakich przechowywane są opony to kolejny element, którego nie można pominąć. Nawet najwyższej jakości guma starzeje się i traci na jakości. Warto więc przed zakupem zastanowić się i dokonać dobrego wyboru, podyktowanego nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością towaru. Bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich, a także innych uczestników ruchu warte jest znacznie więcej niż tylko zaoszczędzonych pieniędzy. Na zakończenie, chcemy zwrócić uwagę na jeszcze jeden element, tj. profesjonalny montaż i wyważenie kół. Przed wyborem warsztatu zalecamy przeprowadzenie rozeznania. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku opon, oferta na rynku usług jest bogata, ceny zróżnicowane, a jakość usług nie zawsze najwyższa.

Poniżej prezentujemy przykładowe ceny opon zimowych, jakie znaleźliśmy w internecie. Dla porównania opony budżetowej oraz droższej, o wyższym standardzie.


Łukasz Borkowski 

  

 Rozmiar w calach

Producent

Rodzaj opony

 Cena za sztukę

 14"

Dębica

Frigo 2 175/65 R14 82 T

184 zł

14"

Goodyear

Ultra Grip 8 175/65 R14 82 T

291 zł

15"

Kleber

KRISALP HP 2 185/65 R15 88 T

239 zł

15"

Dunlop

SP WINTER SPORT 3D 185/65 R15 88 T MO

272 zł

16"

Kormoran

SNOWPRO B2 205/55 R16 94 H XL

346 zł

16"

Michelin

PRIMACY ALPIN A3 205/55 R16 91 H

 486 zł

 17"

Sawa

Eskimo HP 225/50 R17 98 V XL

588 zł

17"

Vredestein

Xtreme Wintrac 225/50 R17 98 V XL

 931 zł

  • Currently 0 out of 5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5

Dziękujemy za Twóją ocenę!

Oceniałeś już tę stronę!

Twoja ocena została zmieniona. Dziękujemy!

Innowacyjna Gospodarka Autofederacja Unia Europejska