Jesteś w: Af Portal / Aktualności / Premiery rynkowe / Premiera nowego Fiata w ChinachInfolinia_shrt

defensywnikierowcy.pl

 

Ankieta tygodnia
Czy powinno się zabronić wjazdu starszych wysokoprężnych aut do miast?
Tak, bo to one najbardziej zanieczyszczają środowisko.
Nie, nie idźmy śladem Niemiec.
Tylko wtedy, gdy nie spełniają żadnych norm emisji spalin.
2012-04-13

Premiera nowego Fiata w Chinach

Premiera nowego Fiata w Chinach

Na salonie samochodowym w Pekinie Fiat zaprezentuje swój najnowszy model - Viaggio. To samochód, który będzie zdobywać rynki całego świata, ale miejsce jego prezentacji nie jest przypadkowe.

Nazwa Viaggio będzie obowiązywać poza Chinami - w Państwie Środka nowy Fiat nazywać się będzie "Fei Xiang", co oznacza tyle co "sztuka latania". Chiny są bowiem dla tego modelu najważniejsze. To pierwszy samochód z grupy Fiata opracowany z uwzględnieniem specyficznych wymagań chińskiego rynku. Reguła jest tam prosta - nawet niewielki samochód musi być długim sedanem. To po ilości miejsca na nogi w tylnym rzędzie siedzeń klasyfikuje się samochody w Chinach i dlatego auto jest rozciągnięte do granic możliwości płyty podłogowej Compact Architecture - na której budowana jest Alfa Romeo Giulietta oraz od niedawna Dodge Dart.

Viaggio jest pierwszym wspólnym projektem Fiata i Chryslera, którego celem jest produkcja nowego "globalnego" samochodu na najwyższym poziomie wykonania. Fei Xiang ma znacząco wyróżniać się jakością na tle chińskiego segmentu samochodów kompaktowych. Co ważne - produkcja tego modelu z początku będzie prowadzona tylko w nowej fabryce Gac-Fiat World Class Manufacturing w Changsha, w prowincji Hunan. Linie produkcyjne ruszą w lipcu, a sprzedaż rozpocznie się (w Chinach) w trzecim kwartale tego roku. Przed fabryką stoją więc poważne wyzwania - jeśli obie strony włożą odpowiednio dużo pracy w kulturowe zderzenie włoskiego stylu i chińskiej jakości, efekt może być ciekawszy niż prosta suma składników.

Viaggio, zaprojektowany przez Centro Stile Fiat Group w Turynie, ma - jak twierdzi fabryka -  "czystą stylistycznie linią nadwozia, która łączy płynność kształtów ze zdecydowanymi proporcjami swej formy. Przód samochodu tworzy współczesną identyfikację markową Fiata, a wrażenie prawdziwej klasy potęguje kształt lamp tylnych wykonanych w technologii LED". Tyle informacja prasowa, której trzeba wierzyć, bo udostępnione zdjęcie nie ujawnia wprawdzie kształtów samochodu, ale wiadomo, że jest czterodrzwiowy i ma pięć miejsc - powtarza więc podstawowe założenia Dodge'a Darta i najprawdopodobniej będzie po prostu wersją amerykańskiego samochodu stylizowaną na Fiata. Dzięki długości 4679 mm przy 1850 mm szerokości oraz rozstawowi osi 2708 mm, Fiat Viaggio będzie tworzyć nowy wzorzec samochodu segmentu C - przynajmniej w Chinach. Kiedy trafi do nas - nie wiadomo, ale wiemy że Viaggio zastąpi wysłużone już Bravo, cieszące się coraz mniejszą popularnością.

Do napędu nowego Fiata posłuży nowoczesny silnik turbodoładowany 1.4 Tjet w dwóch wersjach: 120- i 150-konnej, współpracujący z manualną, 5-stopniową skrzynią biegów lub z najnowszą dwusprzęgłową, automatyczną skrzynią biegów DDCT konstrukcji Fiat Powertrain.

Jeśli ktoś z Was jest akurat przypadkiem w Pekinie, Fiat zaprasza na premierę Viaggio (Fei Xiang) do Luxury Hall E4 Międzynarodowego Centrum Wystawowego (China International Exhibition Centre) w Pekinie. Można tam również oglądać całą ofertę marek Gac-Fiat, Jeep, Chrysler, Maserati i Ferrari.


  • Currently 4 out of 5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rating: 4/5

Dziękujemy za Twóją ocenę!

Oceniałeś już tę stronę!

Twoja ocena została zmieniona. Dziękujemy!

Innowacyjna Gospodarka Autofederacja Unia Europejska