Jesteś w: Af Portal / Aktualności / Raporty i rankingi / Raport "Samochodowe zwyczaje Polaków"Infolinia_shrt

defensywnikierowcy.pl

 

Ankieta tygodnia
Czy powinno się zabronić wjazdu starszych wysokoprężnych aut do miast?
Tak, bo to one najbardziej zanieczyszczają środowisko.
Nie, nie idźmy śladem Niemiec.
Tylko wtedy, gdy nie spełniają żadnych norm emisji spalin.
2011-07-25

Raport "Samochodowe zwyczaje Polaków"

Raport

Aż 10% badanych kierowców porusza się w terenie zabudowanym z prędkością 120-160 km/h, wynika z „Raportu przekroczeń prędkości” przygotowanego przez spółkę Data System Group (DSG).

To już trzeci raport z cyklu "Samochodowe zwyczaje Polaków" opublikowany przez poznańską firmę.

Przez cały 2010 r. DSG przeprowadziła ponad milion pomiarów. Celem badań były ekstremalne przekroczenia prędkości przez polskich kierowców. Do celów badań założono następujące widełki:

  • Teren zabudowany badane prędkości 120-160 km/h (60% pomiarów)
  • Poza miastem badane prędkości 160-200 km/h (25% pomiarów)
  • Autostrady badane prędkości 200-250 km/h (15% pomiarów)

- Byliśmy bardzo zaskoczeni wynikiem badań. Przerażające jest to, że aż 10% badanych porusza się w terenie zabudowanym z prędkością powyżej 120 km/h. Dotyczy to zwłaszcza dużych aglomeracji miejskich. Oznacza to, że praktycznie na rogu każdej dużej ulicy w mieście powinien stać policjant z fotoradarem - komentuje Tomasz Waligóra, prezes DSG.
Z badań wynika, że im większa dopuszczalna prędkość tym mniejsze przekroczenia. Poza miastem wykryto około 1% przekroczeń, zaś na autostradach odsetek ten wyniósł 0,6%.

- Trudno mówić jednoznacznie o wnioskach z przeprowadzonego badania. Z pewnością nie stosujemy się do przepisów ruchu drogowego, jednak nie zdawaliśmy sobie sprawy ze skali zjawiska zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich. Jasno widać, że kampanie społecznościowe typu "włącz myślenie" nie przynoszą zamierzonych skutków. Tacy kierowcy stanowią kolosalne zagrożenie dla pieszych. Przy tych prędkościach w razie zderzenia nie ma szans na przeżycie - podkreśla Marta Olipra, kierownik ds. Marketingu i PR.

Czytając raport warto się zastanowić czy nadrabianie straconego w korkach czasu warte jest czyjegoś życia oraz czy przekroczenie prędkości nawet o 10 km nie stwarza poważnego zagrożenia?


  • Currently 0 out of 5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5

Dziękujemy za Twóją ocenę!

Oceniałeś już tę stronę!

Twoja ocena została zmieniona. Dziękujemy!

Innowacyjna Gospodarka Autofederacja Unia Europejska