Jesteś w: Af Portal / Bezpieczeństwo / Bezpieczniej na drodze / Zimą na letnich oponachInfolinia_shrt

defensywnikierowcy.pl

 

Ankieta tygodnia
Czy powinno się zabronić wjazdu starszych wysokoprężnych aut do miast?
Tak, bo to one najbardziej zanieczyszczają środowisko.
Nie, nie idźmy śladem Niemiec.
Tylko wtedy, gdy nie spełniają żadnych norm emisji spalin.
2011-11-02

Zimą na letnich oponach

Zimą na letnich oponach

Jeździsz na letnich oponach w zimie? A wiesz, że w przypadku kolizji nie wypłacą ci odszkodowania? Takie opinie coraz częściej słychać w środowisku kierowców. Sprawdziliśmy, nie są prawdziwe.

Odszkodowania komunikacyjne wynikają głównie z dwóch rodzajów ubezpieczeń - obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, zwanego w skrócie OC i dobrowolnego autocasco, czyli AC.
Pierwsze, chroni posiadacza pojazdu przed odpowiedzialnością majątkową za pozostające w związku z ruchem tego pojazdu szkody, wyrządzone osobom trzecim. Zasady, na jakich zakłady ubezpieczeń zawierają z nami umowy wynikają z ustawy. Ogólne warunki ubezpieczenia autocasco ustala ubezpieczyciel, choć mogą one podlegać negocjacji. Polisa AC uprawnia do otrzymania odszkodowania w przypadku kradzieży pojazdu, szkód wyrządzonych przez jego uszkodzenia przez właściciela, szkody wyrządzonej przez nieznane osoby, powstałej na skutek zderzenia ze zwierzętami lub przedmiotami zewnętrznymi, a także w wyniku pożaru, gradobicia, itd.
Odszkodowanie nie otrzyma kierowca, który prowadził samochód w stanie nietrzeźwości czy też nie posiadał ważnych dokumentów. A co w sytuacji, gdy do kolizji doszło w zimie, na śliskiej nawierzchni, a nasze auto nadal miało letnie opony? Czy to prawda, że w takim przypadku nie otrzymamy odszkodowania? Odpowiedzi szukaliśmy u źródła, czyli w towarzystwach ubezpieczeniowych.
Zgodnie zapewniali, że nie ma przepisów, które mówią, że niewyposażenie pojazdu w odpowiednie do pory roku ogumienie, stanowi okoliczność obciążającą jego właściciela i ma wpływ na wysokość przysługującego mu odszkodowania. Ponadto, żadne towarzystwo nie posiada takiego zapisu w ogólnych warunkach dobrowolnego ubezpieczenia AC. Zmiana opon letnich na zimowe jest po prostu kwestią zdrowego rozsądku i odpowiedzialności kierowcy lub właściciela pojazdu za życie swoje i pasażerów, których przewozi.
- Nie ma takiej praktyki na rynku, w ramach której ubezpieczyciele odmawialiby wypłaty odszkodowań, jeżeli do wypadku doszło zimą, a auto kierowcy miało letnie opony - mówi portalowi af.pl Ewa Pitera z Liberty Direct. Podobnie jest w przypadku dochodzenia odszkodowania z tytułu autocasco, nabywanego przez kierowców dobrowolnie. Przedstawiciele firm ubezpieczeniowych zapewnili nas, że nigdy nie zdarzyło się, by poszkodowany w wypadku kierowca, jadący zimą na letnich oponach nie otrzymał należnego mu odszkodowania. - Rodzaj ogumienia auta nie ma wypływu na wypłatę odszkodowania z AC w naszym towarzystwie - mówi Agnieszka Rosa z PZU.
Także zdaniem Anny Krajewskiej-Horosz z InterRisku, wypłata odszkodowania nie jest uwarunkowana rodzajem opon, których używał poszkodowany kierowca.
Dlaczego więc pojawiają się pogłoski o uszczuplaniu czy wręcz niewypłacaniu odszkodowań w przypadku stosowania nieodpowiednich do pory roku opon samochodowych? Być może są próbą interpretowania zapowiadanych podwyżek stawek ubezpieczeń komunikacyjnych. Prowadziłyby one do wzrostu kosztów eksploatacji samochodów, co przy wysokich obecnie cenach paliw, stanowiłoby kolejną dolegliwość dla kierowców. Jedno nie ulega wątpliwości - przyczepność opon zimowych na śniegu, lodzie czy błocie pośniegowym jest znacznie większa, niż w przypadku opon letnich. Łatwiej jest na takich oponach ruszyć z miejsca, jak też zahamować nagle, w razie niebezpieczeństwa.


  • Currently 5 out of 5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rating: 5/5

Dziękujemy za Twóją ocenę!

Oceniałeś już tę stronę!

Twoja ocena została zmieniona. Dziękujemy!

Innowacyjna Gospodarka Autofederacja Unia Europejska