Jesteś w: Af Portal / Komentarz BM Reflex / Ceny paliw na Euro 2012 w dółInfolinia_shrt

defensywnikierowcy.pl

 

2012-06-19

Ceny paliw na Euro 2012 w dół

Ceny paliw na Euro 2012 w dół

Ceny na polskich stacjach spadły do najniższego poziomu od 3 miesięcy. Obecnie za litr Pb95 płacimy w kraju 5,81 PLN/l. Spadek cen to efekt przeceny na rynku ropy naftowej, która nie została w całości skompensowana osłabieniem złotówki.

Dodatkowo biorąc pod uwagę spadek cen na rynku hurtowym w ostatnim tygodniu możemy spodziewać się dalszych obniżek cen rzędu 5-10 gr./l w nadchodzących tygodniach.

Póki co Euro 2012 nie wpływa na zmianę polityki cenowej operatorów rynku paliwowego i w miastach organizatorów Euro 2012 nie obserwujemy sztucznie zawyżonych poziomów cen. W kraju ceny benzyny pozostają zróżnicowane i Pb95 zatankujemy zarówno po 5,65 jak i 5,95 PLN/l. Przed rokiem dokładnie o tej porze za litr Pb95 płaciliśmy jednak 75 groszy mniej.

Podobnie jak benzyna potaniał również olej napędowy. W tej chwili średnio w kraju kosztuje 5,72 PLN/l i jest to najniższy średni poziom cen od 6 miesięcy. Co więcej również w przypadku diesla kolejne dni mogą przynieść dalszy spadek cen.
 
Autogaz LPG natomiast potaniał w minionym tygodniu 1 gr./l do średniego poziomu 2,83 PLN/l. Ceny autogazu pozostają stabilne od października 2011 roku.
 
Najdroższymi województwami jeśli chodzi o ceny paliw są: zachodniopomorskie i świętokrzyskie, najtaniej jest z kolei w łódzkim i śląskim. W przypadku miast organizatorów Euro 2012 najtaniej zatankujemy we Wrocławiu a najdrożej zapłacimy w Warszawie. Różnice cen sięgają od kilku do kilkunastu groszy.
 
Ceny ropy naftowej Brent przez większa część mijającego tygodnia pozostawały w rejonie 97 USD. Od początku kwietnia ceny spadły prawie 30 USD/bbl. Rynek niepewnie patrzy na kolejne dane makro bojąc się spowolnienia światowej gospodarki i co za tym idzie mniejszego popytu na ropę. Istotne tak jak dla pozostałych rynków będę niedzielne wybory w Grecji.
 
Międzynarodowa Agencja Energii w najnowszym raporcie zrewidowała w dół o 0,1 mln bbl/d prognozy wzrostu konsumpcji ropy w tym roku ze względu na niepewną sytuację gospodarczą. Według najnowszych szacunków światowa konsumpcja ropy w tym roku wzrośnie 0,82 mln bbl/d do 89,9 mln bbl/d. W negatywnym scenariuszu jeśli tempo wzrostu światowego PKB spadłoby do 2,5% (z zakładanego 3,5%) wówczas konsumpcja ropy wzrośnie tylko 0,34 mln bbl/d. W Europie w tym roku i przyszłym spodziewany jest dalszy spadek konsumpcji.
OPEC zgodnie z oczekiwaniami pozostawił na niezmienionym poziomie 30 mln bbl/d limity produkcji dla 12 członków kartelu. Rzeczywisty poziom produkcji jest ponad 1,6 mln bbl/d wyższy natomiast kartel nie zwiększając limitów wydobycia pokazał, że jednak obawia się ryzyka znacznego pogorszenia koniunktury. Dodatkowo nieprzestrzeganie limitów produkcji wśród członków kartelu nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami i w ostatnich latach staje się już regułą.
Amerykańskie zapasy ropy spadły w ubiegłym tygodniu 0,2 mln bbl/d jednak pozostają one na bardzo wysokim poziomie - 11% powyżej 5-letniej średniej. Poprawiła się nieco popytowa strona rynku amerykańskiego. Konsumpcja paliw w ubiegłym tygodniu wzrosła 15% do 19,4 mln bbl/d i jest najwyższa od listopada 2011 roku. Powyżej poziomu 9 mln bbl/d wzrósł popyt na benzyny. Co prawd jest najwyższy od 8 miesięcy ale w porównaniu z rokiem ubiegłym konsumpcja pozostaje 2,5% niższa.


Źródło: www.reflex.com.pl

  • Currently 0 out of 5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5

Dziękujemy za Twóją ocenę!

Oceniałeś już tę stronę!

Twoja ocena została zmieniona. Dziękujemy!

Innowacyjna Gospodarka Autofederacja Unia Europejska