Jesteś w: Af Portal / Komentarz BM Reflex / Paliwo E10 w sprzedaży w 2013 roku?Infolinia_shrt

defensywnikierowcy.pl

 

2012-05-10

Paliwo E10 w sprzedaży w 2013 roku?

"Z bardzo dużym prawdopodobieństwem nastąpi to dopiero w 2013 r." - czytamy w raporcie rocznym Grupy Lotos.

O planowanym wprowadzeniu E10 na stacje paliw portal wnp.pl informował w lutym tego roku. Wówczas mówiło się jednak, że nowe paliwo może pojawić się na stacjach jeszcze przed końcem roku.

Według projektu resortu gospodarki paliwo E10 nie zastąpi obecnej benzyny z 5 proc. zawartością bioetanolu. Nie wszystkie samochody są bowiem przystosowane do spalania takiej mieszanki. Według wstępnych informacji miałby obowiązywać kilkuletni okres przejściowy, w którym na stacjach w sprzedaży byłyby zarówno E5 jak i E10.

Takie rozwiązanie budzi jednak pewne kontrowersje – oznacza bowiem większe koszty zarówno dla stacji paliw jak i dla dostawców paliwa. Oba rodzaje benzyn muszą być składowane w osobnych zbiornikach i być osobno transportowane, co podraża koszty logistyki a tym samym ostateczny koszt paliwa na stacji.

Przypomnijmy, że w lutym tego roku nastąpiła zmiana wymagań dopuszczalnej zawartości biokomponentów dla benzyn i olejów napędowych, polegająca na zwiększeniu dopuszczalnej zawartości FAME do 7 proc. objętości. Do tej pory limit zawartości biokomponentu w oleju napędowym wynosił 5 proc.
(żródł: www.wnp.pl)


  • Currently 0 out of 5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5

Dziękujemy za Twóją ocenę!

Oceniałeś już tę stronę!

Twoja ocena została zmieniona. Dziękujemy!

Innowacyjna Gospodarka Autofederacja Unia Europejska