Jesteś w: Af Portal / Motopozytywni / O akcjiInfolinia_shrt

defensywnikierowcy.pl

 

Ankieta tygodnia
Czy powinno się zabronić wjazdu starszych wysokoprężnych aut do miast?
Tak, bo to one najbardziej zanieczyszczają środowisko.
Nie, nie idźmy śladem Niemiec.
Tylko wtedy, gdy nie spełniają żadnych norm emisji spalin.

O akcji

logo_450

Motopozytywni ruszyli na drogi w październiku 2011 – wtedy to rozpoczęła się ogólnopolska kampania na rzecz zmiany postrzegania motocyklistów.

Podnosząc swoją wiedzę w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przepisów, mechanizmów psychologicznych z jakimi mamy do czynienia na drodze oraz kształcąc się w zakresie udzielania pomocy przedmedycznej motocykliści podjęli wyzwanie walki z negatywnymi stereotypami. Organizatorem działań Motopozytywnych jest Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, które od wielu lat z sukcesami realizuje programy edukacyjne w zakresie bezpieczeństwa na drogach.W styczniu 2012 nowym Partnerem przedsięwzięcia stała się Autofederacja, która wesprze kampanię m. in. w zakresie działań informacyjnych. Społeczne cele Autofederacji są zbieżne z podstawowym celem Motopozytywnych czyli poprawą bezpieczeństwa na drogach. Partnerstwo tych czterech organizacji zaowocowało zaangażowaniem nie tylko samych motocyklistów ale zwróciło także uwagę innych uczestników ruchu drogowego na potrzebę budowania pozytywnych relacji na drodze.

Pilotażowe szkolenie dla motocyklistów w ramach kampanii odbyło się na terenie Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie – Partnera projektu, której wykładowcą jest inicjator działań na rzecz motocyklistów dr Wojciech Kulesza. Szkolenie bogate merytorycznie i przy zaangażowaniu Policjantów, Strażaków, ratowników medycznych udało się zrealizować dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (kiedyś Ministerstwa Infrastruktury) Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W zakresie udzielania pomocy przedmedycznej motocyklistów kształcili ratownicy z Ochotniczej Straży Pożarnej – Warszawa – Ursynów – Specjalistyczna Ochotnicza Formacja Ratunkowa, którzy wnieśli duży wkład w część dotyczą szkoleń medycznych.

Kontynuacja działań i realizacja kolejnych poza szkoleniowych pomysłów na rok 2012 zapowiada się bardzo intensywnie. Do 40 motocyklistów z Warszawy, w charakterystycznych białych kamizelkach odblaskowych, wyposażonych w profesjonalne apteczki niedługo dołączą kolejni z Poznania, Wrocławia i Trójmiasta. W sumie będzie to zespół 130 osób gotowych nieść zaawansowaną pomoc przedmedyczną.

O tym co było, co się dzieje i co będzie, można przeczytać na stronie www.motopozytywni.pl, oraz na Facebook, ale także na stronach Partnerów: www.af.pl, www.sofr.pl, www.swps.plwww.krbrd.gov.pl

Organizator:

logo brd

Partnerami akcji są:

partnerzy1

Innowacyjna Gospodarka Autofederacja Unia Europejska