Jesteś w: Af Portal / Technika / Zasilanie alternatywne / Europejski lider redukcji emisji CO2Infolinia_shrt

defensywnikierowcy.pl

 

Ankieta tygodnia
Czy powinno się zabronić wjazdu starszych wysokoprężnych aut do miast?
Tak, bo to one najbardziej zanieczyszczają środowisko.
Nie, nie idźmy śladem Niemiec.
Tylko wtedy, gdy nie spełniają żadnych norm emisji spalin.
2015-02-22

Europejski lider redukcji emisji CO2

Europejski lider redukcji emisji CO2

Z końcem 2014 roku koncern PSA Peugeot Citroën odzyskał pierwsze miejsce w rankingu liderów redukcji emisji dwutlenku węgla.

Firmowane przez Grupę samochody emitowały przeciętnie 110,3 grama CO2 na kilometr, podczas gdy średnia na rynku europejskim wynosiła 123,7 grama. Od 2008 roku Grupa obniżyła poziom emisji swoich samochodów o około 30 gramów.

Ten nowy rekord potwierdza zaangażowanie koncernu PSA Peugeot Citroën w opracowywanie praktycznych rozwiązań problemów związanych z ochroną środowiska. Ponad 50% budżetu na badania i rozwój jest przeznaczanych na rozwój technologii, które zmniejszają zużycie paliwa i wpływ pojazdów na środowisko.

Pierwsze miejsce PSA Peugeot Citroën w rankingu jest głównie efektem realizacji strategii downsizingu, wprowadzenia nowej gamy 3-cylindrowych benzynowych jednostek napędowych PureTech oraz nowej, oszczędnej pod względem zużycia paliwa generacji silników wysokoprężnych BlueHDi. W 2014 roku poziom emisji prawie 30% samochodów sprzedawanych przez Grupę PSA wyniósł mniej niż 100 gramów CO2 na kilometr.

Samochody PSA wyposażone we wspomniane oszczędne silniki benzynowe i wysokoprężne są także liderami pod względem poziomu emisji dwutlenku węgla w swojej kategorii. Modele te mają duży udział w sprzedaży na terenie Europy i dlatego przyczyniają się do obniżenia ogólnego poziomu emisji, co najlepiej ilustrują przedstawione poniżej przykłady samochodów o niskim poziomie emisji CO2:

  • Citroën C4 Cactus, 1,6-litrowy silnik BlueHDi, 100 KM, 82 g/ km,
  • Citroën DS 3, 1,6-litrowa jednostka BlueHDi, 100 KM, 79 g/ km,
  • Peugeot 308, silnik PureTech 1,2 litra, 130 KM, 107 g/ km.

Peugeot 308 z silnikiem benzynowym ustanowił także nowy rekord spalania na poziomie 2,85 l/ 100 km. Auto pokonało liczącą 1810 km trasę na 51-litrowym baku.

Przedstawione niedawno modele Peugeot 308 i Citroën C4 Picasso (zbudowane na płycie podłogowej EMP2) oraz Citroën C4 Cactus (wprowadzony do sprzedaży w 2014 roku) ważą znacznie mniej niż ich poprzednie wersje - masa samochodu zmniejszyła się odpowiednio o 140 i 200 kg. To właśnie ten czynnik pozwolił na tak znaczące ograniczenie emisji.


  • Currently 5 out of 5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rating: 5/5

Dziękujemy za Twóją ocenę!

Oceniałeś już tę stronę!

Twoja ocena została zmieniona. Dziękujemy!

Innowacyjna Gospodarka Autofederacja Unia Europejska